"A templomos lovagrendek" című előadássorozat folytatásaként antropológiáról és gnosztikusz pszichológiáról szóló nyilvános konferenciákon vehetnek részt az érdeklődők a Szatmár Megyei Múzeum dísztermében.
Az előadásokra "Gnosztikus bölcsességek" címmel november 2-től, keddenként 18 órától kerül sor. Az előadók olyan témákat vetnek fel, mint az önmegismerés, a gnosztikus antropológia, az élet és halál jelenségei, valamint az egyetemes szimbólumokról is szó esik majd.
Az idők során sokan szerették volna megtudni a lét igazságait: honnan jövünk és hová tartunk? Mi a létünk értelme? Mi rejtőzik az anyagi világon túl? Mi van a halálon túl?
A választ keresvén, egyesek a régi metafizikához fordultak, mások különféle egyházak dogmáit és szertartásait karolták fel. Ezek varázsa csillapította ezen vágyakozásokat, azonban nem mondta el a teljes igazságot, és nem csillapította az őszinte kutatók szívében égő vágyat. Akik viszont az agnoszticizmus és a materializmus doktrínáját választották, Istent megtagadva, az anyag, a fatalizmus és az ösztönök rabjaivá váltak.
"A Vopus egy olyan tudás kutatását és bemutatását tűzi ki maga elé, amely segíthet az emberi lénynek, hogy belátást nyerjen a teremtés rejtélyeibe, közelebb lépve ezáltal az isteni természetéhez. Ez a gnosztikus ismeret, az életet adó bölcsesség, és amely az elsődleges igazságot kutatja, amelyből létrejött a világ, annak minden ágával együtt: művészet, tudás, filozófia és vallás." - áll a Vopus honlapján.